Kitaplar

Zamansız Açan Çiçekler

Premature ikizlerin surmature hikayesi

40 haftaymış anne karnında kalmamızın normal süresi. Ancak o zaman hazır olurmuşuz sizin dünyanıza. Biz 15 hafta erken doğduk, 570 gram ve 680 gram, 30 cm olan iki minik candık; soluksuz duran.

Zamansız açan çiçeklerdik.

Kömür Bebekler dendi bize. Doğduğumuzda nefes alamıyorduk, ağlayamadık bile.

Dünya bizim için çok zordu; soğuk, güvensiz, gürültülü. Bize destek olunması gerekliydi yaşamamız için.

Zorlu yollara girdik, nakış gibi işlendik. Çok büyük tehlikelerle karşılaştık. Kimini aştık kimini aşamadık.

Şimdi o yolculuğumuzla buradayız.

Zamansız Açan Çiçekler kitabımızda; bizim geçtiğimiz zorlu yollardan geçmek zorunda olan DEV yürekli minik sabırsızların ve özel ailelerinin refakatine talibiz.

İlknur Okay El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı

Gülay Kömür, bu kitapta tüm samimiyetiyle bir prematüre annesinin yaşadığı olayları ve duyguları anlatmış. Zamansız açsa da azmine ve büyümesine şahit olduğum  Ali’nin hayata  başlangıç hikayesi annesinin duygularıyla harmanlanmış.Kitap alanda çalışanlar için prematüre aileleri ile nasıl iletişim kurulması  gerektiği ile ilgili harika ipuçlarıyla dolu.

Doç. Dr. Gönül Acar Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi, Çocuk Fizyoterapisti

Bu kitapta, premature bebeklerinin yasama  tutunmasini isterken karsilastigi olumsuzluklari ve endiseleri,  umitlerle harmanlayan; eksilmeyen caresizliklerin onunde inancla ve cosku ile duran bir “demir papatya” annenin derin hisleri var.

Candan Bozdağı Serbest 24 Haftalık Doğan Premature Annesi, Austin, ABD

Şimdi Satın Al


Kitap Yorumları

Amerikan Hastanesi Başhekimi(2007)-Dr. Satia ADVAN

Sevgili Gülay,

Kitabını, bana getirdiğin günün akşamı bir solukta okudum. Sen nasıl o zamanı an be an yaşatarak ve yaşayarak yazdıysan benim de film şeridi gibi o günler geldi gözümün önüne…Aynı zamanda kendi hamilelik zamanlarımda yaşadığım benzer kaygılar, endişeler de… Çok güzel ifade etmişsin yaşadıklarını ve duygularını..
Bravo diyorum…
Seninle gurur duydum..
Sevgilerimle…
Dr. Satia ADVAN

Doç. Dr. Gönül ACAR-Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi, Çocuk Fizyoterapisti

Gülay Kömür, bu kitapta tüm samimiyetiyle bir prematüre annesinin yaşadığı olayları ve duyguları anlatmış. Zamansız açsa da azmine ve büyümesine şahit olduğum Ali’nin hayata başlangıç hikayesi annesinin duygularıyla harmanlanmış. Kitap alanda çalışanlar için prematüre aileleri ile nasıl iletişim kurulması gerektiği ile ilgili harika ipuçlarıyla dolu.

24 haftalık Premature Annesi-Candan BOZDAĞI SERBEST – Austin,ABD

Bu kitapta, premature bebeklerinin yasama tutunmasını isterken karsılaştığı olumsuzlukları ve endişeleri, ümitlerle harmanlayan; eksilmeyen çaresizliklerin önünde inançla ve coşku ile duran bir “demir papatya” annenin derin hisleri var.

İlknur Okay-El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı-Premature Annesi

Her anne adayı, hamile olduğunu öğrendiğinde bebeğine sağlıkla kavuşup onu hemen göğsüne bastıracağı günün hayalini kurar. Oysa normalinde bir kavuşma anı olan doğum, erken doğumlarda anneler, babalar ve bebekleri için bir travmadır. Türkiye’de her yıl 120 bin erken doğan bebeği, anneleri kucağına alamadan, hatta göremeden ayrılmak zorunda kalır. Gülay Kömür, kitabında biz prematüre ailelerinin neler yaşadığını, korkularını, üzüntülerini okuyucuya sıcak ve akıcı diliyle aktarıyor. Sadece prematüre ailelerinin değil, erken doğan bir bebek sahibi olmanın ne demek olduğunu anlamak isteyen herkesin okumasını tavsiye ediyorum.